Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۷
کد مطلب : 12432
 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین:
تولید بیش از ۴ میلیون تن محصولات کشاورزی در استان قزوین
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ؛ بیش از چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی در استان تولید شده است .
مرجع : خبرگزاری مهر
 
تولید بیش از ۴ میلیون تن محصولات کشاورزی در استان قزوین
فاطمه خمسه اظهار کرد: این میزان محصولات کشاورزی شامل حدود ۲ میلیون و ۷۷۰ هزار تن محصولات زراعی و بیش از ۶۵۰ هزار تن محصولات باغی و گلخانه ای است.

وی افزود: همچنین طی مدت یاد شده؛ حدود ۷۰۰ هزار تن محصولات دام و طیور شامل گوشت مرغ، گوشت قرمز، شیر، تخم مرغ و عسل در استان تولید شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در ادامه به قابلیت های استان قزوین در تولید محصولات آبزی پروری اشاره کرد و گفت : از ابتدای سال جاری تاکنون ۳ هزار و ۹۰۰ تن انواع ماهیان سردآبی و گرمابی در استخرهای پرورش ماهی استان تولید شده است.

خمسه افزود : همچنین طی این مدت؛ بیش از ۲۷ میلیون قطعه ماهیان زینتی در واحدهای پرورش ماهیان زینتی در استان تولید شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به پتانسیل های استان در تولید محصولات زراعی اشاره کرد و گفت در سال زراعی جاری بیش از ۱۳۸ هزار هکتار ازار ضی کشاورزی استان به زیر کشت گند م وحدود ۲۷ هزار هکتار به زیر کشت جو رفته است.

وی در ادامه به برنامه این سازمان در تولید دانه های روغنی اشاره و خاطر نشان کرد : در سال زراعی جاری سطح زیر کشت کلزا معادل ۷ هزار و ۶۶۶ هکتار بوده که حدود ۴۵ هزار و ۸۰۰ تن بذر اصلاح شده در بین زارعین توزیع شده است.

خمسه اظهار داشت : در راستای حمایت از طرح تولید دانه روغنی کلرا میزان ۲۰۰ میلیون ریال کمک بلاعوض جهت حمایت از انتقال کلنی های زنبور عسل در مزارع کلزا به زارعین کلزا کار اختصاص داده شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین در ادامه به اجرای سامانه های نوین آبیاری دراراضی کشاورزی و باغی استان قزوین اشاره کرد و گفت : مجموع سطوح سامانه های نوین اجرا شده استان تا پایان سال ۹۴ حدود ۳۶ هزار هکتار بوده که ۱۰ هزار هکتار آن توسط بهره برداران اجرا شده است.

خمسه افزود : در راستای مصوبات سفر هیئت دولت به استان قزوین مبنی بر اجرای ۲۰ هزار هکتار سامانه نوین آبیاری؛ در سال ۹۵ در سطح ۴ هزار و ۴۴۲ هکتار و در سال ۹۶ در سطح ۲ هزار و ۲۴۴ هکتار و اجرا شده است، و مابقی نیز در دست اجرا می باشد .

به گفته ی وی؛ این مصوبه مهم، نقطه عطف و تحول عظیمی در بهبود وضعیت مصرف آب در بخش کشاورزی استان محسوب می شود.

خمسه در ادامه به پروانه های صادر شده در زمینه صنایع تبدیلی و کشاورزی اشاره کرد و گفت : از ابتدای سال جاری تا کنون؛ ۱۳ فقره پروانه بهره برداری صنایع تبدیلی کشاورزی با اعتباری بالغ بر ۱۷۶ میلیارد و ۹۳۰ میلیون ریال با ظرفیت ۷۰ هزار و ۵۴۰ تن محصولات کشاورزی در استان صادر شده است.

به گفته ی وی؛ با بهره برداری از این واحد زمینه اشتغال ۳۲۰ نفر در استان فراهم شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به داربستی کردن باغات انگور اشاره کرد و اظهار داشت : از محل کمک های فنی و اعتباری اصلاح و توسعه باغات به روشهای نوین و باغات انگور به روش داربستی؛ به ازای هر هکتار داربستی کردن مبلغ ۶۰ میلیون ریال به صورت بلاعوض به باغداران پرداخت شد که تاکنون تعداد ۴۹۴ فقره پرونده به مبلغ ۴۰ میلیارد ریال در سطح ۶۷۱ هکتار انجام شده است.

به گفته ی وی؛ سایر پرونده ها در دست بررسی و بازدیدهای کارشناسی بوده که به سطح ۱۰۰۰ هکتار با جذب ۶۰ میلیارد ریال خواهد رسید.

خمسه به عملکرد نه ماهه مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی در انتقال یافته های تحقیقاتی و آموزش کشاورزان اشاره کرد و یاد آور شد : طی این مدت ۲۴ هزار و ۸۹۶ نفر- روز فعالیت های آموزشی - ترویجی در قالب ۴۵۳ موردکارگاه آموزشی ویژه بهره برداران و تسهیلگران در استان برگزار شده است.

به گفته ی وی؛ این دوره های آموزشی در زمینه؛ زراعت، باغبانی، دام و طیور، آفات و بیماریها، منابع طبیعی، تربیت زنبور دار ماهر، آشنایی با بیماریهای زیتون، پرواربندی گوسفند، پرورش قارچ و زراعت زعفران برگزار شده است.