Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۰۲
کد مطلب : 6626
 

از ابتدای سال جاری صورت گرفت
انجام 7 هزار بازدید از دامداری‌ها و مرغداری‌های استان قم
خبرگزاری فارس: مدیرکل دامپزشکی استان قم گفت: در سال جاری بیش از 6 هزار و 900 مورد بازدید و مراقبت فعال و غیرفعال از مرغداری‌ها و دامداری‌ها صورت گرفته است.
مرجع : خبرگزاری فارس
 
انجام 7 هزار بازدید از دامداری‌ها و مرغداری‌های استان قم
مهدی رفیعی‌محمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به عملکرد اداره‌کل دامپزشکی در پنج ماهه نخست امسال اظهار کرد: مبارزه با بیماری‌های دام و طیور، آبزیان و زنبور عسل از جمله فعالیت‌های این اداره کل بوده و به همین منظور فعالیت‌های مختلفی اعم از سم‌پاشی، مایه‌کوبی، ضدعفونی، بازدید و آزمایش در دامداری‌ها انجام می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: امسال بیش از 6 هزار و 900 مورد بازدید و مراقبت فعال و غیر فعال از مرغداری‌ها و دامداری‌ها صورت گرفته است.

مدیرکل دامپزشکی استان قم با اشاره به نمونه‌برداری از دامداری‌های آلوده گفت: نمونه‌ها به آزمایشگاه ارسال می‌شود و تاکنون 65 هزار و 800 مورد آزمایش مختلف در آزمایشگاه‌ انجام شده است.

وی با بیان اینکه 102 میلیون دوز واکسن طیور در مرغداری‌های استان توزیع شده است گفت: بیش از 850 هزار رأس گوسفند و بز و بیش از 212 هزار رأس گاو و گوساله واکسیناسیون شدند.

رفیعی‌محمدی به طرح‌های سم‌پاشی در راستای عملیات ضد عفونی به ویژه در مجتمع دامشهر بخش جعفریه اشاره کرد و افزود: امسال 4 میلیون مترمربع جایگاه دامداری در استان قم ضدعفونی شد.

وی خاطر نشان کرد: 3 میلیون مترمربع جایگاه دامداری نیز علیه انگل‌های خارجی سم‌پاشی شد که رضایتمندی خوبی در سطح روستاهای استان ایجاد کرد.

مدیرکل دامپزشکی استان قم عنوان داشت: مبارزه با بیماری‌های مشترک انسان و دام یکی از برنامه‌های این اداره‌کل بوده که شامل مبارزه با بیماری‌هایی مانند سل، تب مالت و هاری است.

وی با بیان اینکه امسال تست سل بر روی 20 هزار رأس گاو و گوساله انجام شده است گفت: نمونه‌برداری خون از گاوها برای بررسی بیماری تب مالت انجام شده و گاوهایی که این بیماری در آنها شناسایی می‌شود به کشتارگاه منتقل شده و از چرخه مصرف خارج می‌شوند.