Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۱۷
کد مطلب : 9461
 

مذاکرات صادرات مرغ و تخم مرغ به روسیه/پیگیری افزایش نرخ خرید گندم
معاون برنامه ریزی اقتصادی وزارت جهادکشاورزی گفت: در پی سفر وزیر جهادکشاورزی به روسیه مذاکرات برای صادرات گوشت مرغ و تخم مرغ ایران به این کشور مثبت ارزیابی و بزودی توافقات لازم برای صادرات مهیا خواهد شد.
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 
مذاکرات صادرات مرغ و تخم مرغ به روسیه/پیگیری افزایش نرخ خرید گندم
به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایرنا، عبدالمهدی بخشنده روز سه شنبه در حاشیه مراسم روز جهانی غذا در جمع خبرنگاران در خصوص مذاکرات ایران و روسیه، افزود: این مذاکرات مدتها مورد تقاضای دو کشور بوده و درسفر اخیر به همراه وزیر جهاد کشاورزی هیاتی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات دامی نیز حضور داشته اند.

** افزایش قیمت گندم در دست پیگیری است

وی تصریح کرد: وزارتخانه مکلف است گندم سالجاری را با نرخ مصوب دولت یعنی 1155 تومان از گندمکاران خریداری کند اما ما به دنبال افزایش این نرخ هستیم.

وی اظهار داشت: وزارت جهادکشاورزی به دولت پیشنهاد داده تا قیمت خرید تضمینی گندم براساس کیفیت تولید افزایش یابد و به هر میزان کشاورزان، گندم را با پروتئین و گلوتن بالاتر تولید کنند، وجه بیشتری به ازای گندم تولیدی دریافت خواهند کرد.

وی با بیان آنکه تشویق کشاورزان به تولید کیفی گندم در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد، افزود: در حال حاضر میانگین پروتیئن گندم تولیدی کشور 11 درصداست که هم اکنون در حال تهیه یک پیشنهاد به دولت هستیم تا آن دسته از کشاورزان که گندم را با پروتئین بیشتری تولید می کنند، مبلغ بیشتری نسبت به نرخ 1155 تومانی گندم دریافت کنند.

به گفته وی، هم اکنون برنامه ریزی ما تولید گندم کیفی است که این روش یکی از شیوه های متداول در دنیا است.

بخشنده تصریح کرد: همچنین به دلیل ظرفیت های موجود در کشور برنامه خودکفایی در تولید گندم را در اولویت برنامه های خود داریم به طوری که قصد داریم از مجموع سطح زیرکشت پاییزه گندم امسال900 هزار هکتار آن را کاهش داده و افزایش عملکرد را در واحد سطح ارتقاء دهیم.

وی تاکید کرد: در برنامه داریم با کاهش سطح زیرکشت گندم، کشت دانه های روغنی را جایگزین کنیم.

وی گفت: برای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی نیز نرخ خرید تضمینی تولید 8 محصول راهبردی در شورای اقتصاد به تصویب رسیده است.

وی ادامه داد: 10 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای تجهیز زیرساخت ها و شبکه های آبیاری تخصیص یافته که از این میزان اختصاص 1.5 میلیارد دلار برای تجهیز زیرساخت ها و شبکه های آبیاری خوزستان و ایلام شروع شده است.

وی اضافه کرد: 500 میلیون دلار نیز برای تجهیز زیرساخت ها و شبکه های آبیاری استان ایلام به طور مجزا اختصاص یافته است.

وی اظهار داشت: در همین راستا هشت میلیارد دلار به صورت مشترک در اختیار وزارتخانه های نیرو و جهادکشاورزی با هدف مهار آب های مرزی و تکمیل سدهای نیمه تمام و اتمام شبکه های آبیاری 1 و 2 و شبکه های 3 و 4 آبیاری مزارع اختصاص یافته است.** تحریم ها مانعی برای کشت فراسرزمینی نیست

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهادکشاورزی درباره کشت فراسرزمینی با توجه به مذاکرات ژنو، گفت: در صورتی که مذاکرات ژنو به توافق نرسد نیز تاثیری بر کشت فراسرزمینی ایران در کشورهای دیگر ایجاد نخواهد شد.

وی افزود: علاوه بر کشت فراسرزمینی در روسیه، مذاکراتی درباره این نوع کشت در آمریکای جنوبی و قزاقستان صورت گرفته است، ضمن آنکه تحریم ها نیز مانعی برای کشت فراسرزمینی نخواهد بود.