Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۰
کد مطلب : 12594
 

گرانی‌خوراک‌دام‌تاقیمت‌نهایی‌تولیدات‌دامی
دامداری روی مدار ورشکستگی/ گرانی برای دام‌های گرمسار دام گستراند
گرمسار - مجموعه مشکلات دامداران و مرغداری‌های گرمسار با افزایش قیمت خوراک و کمبود اخیر آن تکمیل شد تا دامداری روی مدار ورشکستگی، همراه این روزهایشان باشد.
مرجع : خبرگزاری مهر
 
دامداری روی مدار ورشکستگی/ گرانی برای دام‌های گرمسار دام گستراند
گروه استان‌ها-محمد حسین عابدی: یک‌سر و هزار سودای دامداران گرمساری را اعتصاب اخیر رانندگان کامیون و گرانی نهاده‌های دامی تکمیل کرد تا دامداری روی مدار ورشکستگی به تجربیات گرمساری‌ها افزوده شود، دامدارانی که هنوز اعتراض به کاهش قیمت خرید تضمینی گوشت و مرغشان به نتیجه نرسیده بود که افزایش قیمت خوراک نیز شوک دیگری را به آن‌ها وارد کرد تا جایی که در این نیمه خرداد، پایشان به جلوی فرمانداری گرمسار نیز باز شود.

اعتراض دامداران و مرغداران گرمساری اما مشخصاً بر دو مقوله است، نخست کاهش نهاده‌های دامی و خوراک که دلیل عمده آن می‌تواند اعتصاب رانندگان کامیون باشد که این امر البته به گرانی خوراک نیز دامن زده و دوم قیمت پائین خرید محصولاتشان مانند شیر، گوشت و مرغ که باعث می‌شود هزینه تولیدشان با هزینه فروش همخوانی نداشته باشد.

آن چیز که امروز اما دامداران و مرغداران گرمساری را این‌چنین برآشفته، بدهکاری‌های بانکی، طلب وجه نقد برای فروش خوراک دام از سوی توزیع‌کنندگان، گرانی خوراک و بی‌توجهی مسئولان از سود سرشار دلالان و کشتارگاه‌ها آن‌هم درحالی‌که تولیدکننده به قیمت تمام‌شده محصولاتش نیز راضی است، محسوب می‌شود این‌ها نکاتی هستند که از لابلای صحبت‌هایشان می‌توان دریافت.

مرغداران در حال ورشکستگی

یکی از مرغداران گرمسار درباره وضعیت کنونی تولیدات دامی، به خبرنگار مهر می‌گوید: بالابود قیمت نهاده‌ها و تولید و از سوی دیگر پائین بودن قیمت محصول به‌طور مشخص، اعتراض دامداران و مرغداران این شهرستان است، امروز سویا به ازای هر کیلوگرم دو هزار و ۸۰۰ تومان و ذرت یک هزار و ۳۵۰ تومان برای دامداران فاکتور می‌شود که به دلیل اعتراضات کامیون داران و کمبود خوراک اگر راضی به پرداخت همین قیمت هم باشیم باری به ما تحویل داده نمی شود.

گیوری بیان می‌کند: مجموع این عامل باعث می‌شود که مرغ‌ها گرسنه باشند با همه این تفاسیر مرغی که برای هر تولیدکننده کیلوگرمی پنج هزار و ۱۵۰ تومان تمام‌شده، چهار هزار و ۱۰۰ تومان خریداری می‌شود، این یعنی تولیدکننده مجبور به تحمل ضرر یک هزارتومانی در هر کیلوگرم مرغ است.

وی می‌گوید: مرغداران گرمساری در حال نابودی و ورشکستگی هستند و اگر تعیین تکلیفی از سوی ارگان‌های اجرایی نشود قطعاً درب مرغداری‌ها بسته خواهد شد. از سوی دیگر مسئولان قول تخصیص ذرت و سویا داده‌ و درباره قیمت مرغ نیز تمهیداتی قرار است اندیشیده شود که تا این لحظه خبری از این تدابیر نیست.لابی نمی‌گذارد که مرغداران سود کنند

این مرغدار گرمساری درباره راهکار نیز معتقد است: راهکار پشتیبانی اداره امور دام، در شرایط بحرانی مانند امروز است. پشتیبانی از امور دام و طیور همانطور که از نامش پیداست وظیفه پشتیبانی دارد چرا که مورد تاکید دولت است و این یعنی باید به فکر دامداران و مرغداران باشد. این اداره باید درزمانی که قیمت مرغ پائین است، به تولیدکننده کمک کرده و مرغ‌ها را به قیمت واقعی تمام‌شده بخرد اما عملاً با تعامل کشتارگاه‌ها این امر رخ نمی دهد امروز مرغ باقیمت شش هزار و ۴۰۰ تومان کشتار می‌شود اما از مرغدار چهار هزار تومان هم نمی خرند.

گیوری می‌گوید: سود یکجانبه به جیب کشتارگاه‌ها و دلالان می‌رود اگر مرغ زنده توسط اداره پشتیبانی امور دام و طیور خریداری شود، کمک خوبی به مرغداران است اما آن ها از ما مرغ کشتارشده خریداری می کنند در نتیجه کشتارگاه‌ها دراین‌بین بازار سیاه خودشان را دارند و هر قیمتی که بخواهند بر روی محصول می‌گذارند و این لابی است. اداره امور پشتیبانی به نظر خودش و با توجه به شعارش معتقد است که مرغ را خریداری می‌کند پس مرغدار حمایت می شود! اما در عمل هیچ سودی به حال مرغدار ندارد.

وی می‌افزاید: زمانی پشتیبانی باید صورت گیرد که دان وجود ندارد و مرغ‌ها گرسنه هستند درنتیجه تولیدکننده مرغ‌ها را به‌اجبار به کشتارگاه‌ها می‌فرستد پس از آن دیگر پشتیبانی سودی ندارد امروز است که مرغ به حدنصاب وزن موردنظر نیز نمی‌رسد و راهی کشتارگاه می شوند لذا باید فکری کرد.

تولیدکننده مرغ گرمساری می‌گوید: امروز امور پشتیبانی دام و طیور جهاد به‌جای اینکه دان و باری که ذخیره دارد را بین مرغداران توزیع کند، متأسفانه ذرت ایرانی با خرابی و آفروتکسین بالا را بین مرغداران توزیع می‌کند آن‌هم نه در اندازه مطالبه مرغدار و صرفاً در حدی که امورات دامدار بگذرد.

گاوداران نیز در حال ورشکستگی هستند

یکی از گاو داران گرمساری نیز به خبرنگار مهر، می‌گوید: موضوع اعتراض ما دامداران بسیار واضح است که با یک جمع و تفریق ساده می‌توان آن را به اطلاع یک دانش‌آموز پایه ششم دبستان نیز رساند، امروز خوراک دام نامرغوب به قیمت یک هزار و ۵۰۰ و یا یک هزار و ۷۰۰ تومان فروخته می‌شود و در ازای آن شیر از دامداران یک هزار و ۲۵۰ تومان خریداری می‌شود این مشخصاً مشکل دامداران است.

محمدعلی میرزایی می‌گوید: خوراکی که به دام خورانده می‌شود با شیری که از آن استحصال می‌شود همخوانی ندارد درنتیجه برای دامدار نمی‌صرفد که با این قیمت‌های کنونی شیر تولیدی‌اش را بفروشد دراین‌بین مسئولان باید کاری را صورت دهند که متأسفانه به فکر نیستند.

وی می‌افزاید: از نوروز ۹۷ تاکنون مدام صحبت از افزایش ۱۰ درصدی قیمت شیر مطرح می‌شود، در همین مدت اما نه‌تنها اتفاقی رخ نداده، بلکه قیمت خوراک دام ۱۴ درصد افزایش پیداکرده است تا بهای آن نسبت به دو سال گذشته ۳۰ درصد بیشتر شده باشد حال‌آنکه قیمت شیر در این مدت هیچ افزایشی ندارد. مگر می‌شود شما برای تولید یک شامپو پنج هزار تومان هزینه کنید و آن را از شما چهار هزار تومان بخرند؟ چند مدت در این کار دوام پیدا می‌کنید؟ چه زمانی به خودتان می‌گویید دیگر بس است؟عدم افزایش قیمت تولیدات دامی مشکل اصلی

کارشناس دام و طیور نیز درباره مشکلات اصلی دامداران گرمساری، معتقد است: وعده افزایش قیمت شیر و همچنین گوشت مرغ از سوی مسئولان در گرمسار ماه‌ها قدمت دارد حال‌آنکه علناً اتفاقی دراین‌بین نیفتاده، همچنین روی دیگر سکه اما افزایش قیمت خوراک دام است که با اعتصاب اخیر کامیون داران کاهش‌یافت و درنتیجه قیمت آن بالا رفت پس دامدار مجبور به تهیه خوراک گران شد تا دامش زنده بماند.

محمدتقی قلی زاده می‌گوید: مسئولان گرمساری مهلت پنج‌روزه‌ای برای بررسی مشکلات خواسته‌اند اما من معتقد هستم که با رویه کنونی ۵۰ روز دیگر هم فرصت به مسئولان داده شود این مشکل رفع نمی‌شود چراکه لابی صورت گرفته در گرمسار زور بسیار زیادی دارد و دراین‌بین تا زمانی که مرغ زنده از مرغداران و شیر باقیمت بیشتر از گاو داران خریداری نشود، همین مشکلات پابرجا است.

وی می‌گوید: نکته دیگر اینکه خوراک دام و طیور در امور پشتیبانی دام و طیور گرمسار وجود دارد اما توزیع نمی‌شود که این امر سؤال‌برانگیز است. خوراک موجود نیازی به تهیه کامیون برای سفر به تهران یا سمنان ندارد لذا این خوراک را از امور دام گرمسار می‌توان با وانت آورد و در مرغداری‌ها تخلیه کرد اما به دلیل برخی لابی‌ها عزمی برای این مسئله وجود ندارد.

ضرورت برخورد جدی با دلالان

دیگر دامدار گرمساری بابیان اینکه باید در استان سمنان دست‌به‌دست هم داد تا بار کارخانه‌های تولید خوراک تأمین شود، می گوید: دامداران بسیاری هستند که امروز خوراک ندارند اما بحث این است که مسئولان اهمیتی نمی دهند برای مثال در سال گذشته یک هزار رأس دام مردم در همین شهرستان هلاک شد در فرمانداری برای این معضل کمیسیون تشکیل شد، نماینده مردم در مجلس آمد، بحث و تبادل‌نظر شد، اما ۱۰ متر زمین به ما داده نشد تا دام‌های مرده را در آن دفن کنیم! این همراهی مسئولان است!

این دامدار گرمساری گفت: شیر کیلوگرمی یک هزار و ۷۰۰ تومان برای دامدار تمام می‌شود اما من آن را یک هزار و ۱۰۰ تومان می‌فروشم چراکه بیشتر از این نمی‌خرند. ما به استاندار سمنان، معاون وزارت جهاد، وزیر جهاد و به هرجایی که می‌توانستیم نامه زدیم تا بگوییم دامداران گرمساری ۳.۵میلیارد تومان به تعاونی گاو داران بدهکار هستند و نمی‌توانند آن را پس بدهند اما هیچ‌کس گوش فرا نمی‌دهد.

وی افزود: سویا با دو برابر قیمت واقعی به دامدار عرضه می‌شود، اما هیچ‌کس نیست که با فرد موردنظر در گرمسار برخورد کند این فرد روز به روز در حال ثروتمند شدن است لذا باید گفت امروز درد این مردم یکی دو تا نیست و اگر به دادشان نرسیم تمامشان ورشکسته می‌شوند.کنار دامداران هستیم

داریوش طاهری فرماندار گرمسار اما تنها مقام رسمی بود که در واکنش به مشکلات دامداران گفت: مسائل مردم را می‌دانیم و دولت در کنار دامداران و مرغداران گرمساری است لذا راه‌حل آن انعکاس مشکلات به مرکز استان سمنان است، لذا مقرر شد تا با نماینده دامداران و وزارت جهاد کشاورزی با استاندار سمنان مسائل مطرح و مورد پیگیری قرار گیرد اما باید گفت ما خودمان را جدای از دامداران نمی‌بینیم و رفع مشکلاتشان رفع مشکلات تمام جامعه خواهد بود.

دراین‌بین اما هنوز سؤالات زیادی برای پاسخگویی وجود دارد، از تعیین تکلیف شیر و مرغ تا گوشت و نوسانات دلار و همچنین لابی موجود در گرمسار بین کشتارگاه‌ها و برخی نهادها که دامداران شهرستان این روزها به دنبال یافتن پاسخ آن‌ها هستند.

دامداری این روزها در گرمسار حال‌وروز خوشی ندارد این را می‌توان از لابه‌لای حرف‌های تولیدکنندگان فهمید از اعتراض به بی‌توجهی مسئولان پشتیبانی امور دام و طیور و جهاد کشاورزی تا عدم ارائه خوراک دام به آن‌ها و همچنین اختلاف فاحش بین قیمت تولید تا قیمت فروش همه و همه دست‌به‌دست هم داده‌اند تا دامداری در گرمسار بر روی لبه تیغ ورشکستگی طی طریق کند.