Share/Save/Bookmark
 
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۴
کد مطلب : 11252
 

صادرات تخم‌مرغ، رها شده است/ احتمال کاهش قیمت تخم‌مرغ در هفته آینده
قیمت تخم‌مرغ طی روزهای اخیر کاهش محسوسی داشته، اما روند صادرات، قادر به ارسال مازاد این محصول به خارج از کشور نیست.
مرجع : ایانا
 
صادرات تخم‌مرغ، رها شده است/ احتمال کاهش قیمت تخم‌مرغ در هفته آینده
هم‌زمان با شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان که بیشتر در مزارع تولید تخم‌مرغ نمود یافت، راه صادرات محصولات مرغی ازجمله تخم‌مرغ از ایران را بست و بازارهای آماده برای تاجران ایرانی را نصیب کشورهای دیگری مانند ترکیه کرد. اواسط اردیبهشت‌ماه امسال بود که با گذشت سه ماه از آخرین گزارش آنفلوآنزا در کشور، طبق مقررات بین‌المللی، از همین زمان، ایران جزو کشورهای پاک تلقی شده و مشتری‌های خارجی می‌توانستند با اطمینان خاطر از این کشور محصولات طیور را خرید کنند.

اما تمام ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود. زیرا ترکیه که شواهد، نشان از درگیری این کشور به آنفلوآنزای پرندگان را دارد، به تعهدات خود پایبند نماند و این آلودگی را گزارش نکرد؛ بنابراین توانست بازارهای ایران را به‌ویژه در عراق، تصاحب کند. به همین دلیل اکنون صادرات تخم‌مرغ از کشور با تنگناهای شدیدی همراه است.

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا گفت: متأسفانه هم‌اکنون صادرات تخم‌مرغ از ایران، رها شده و به غیر از مقدار ناچیزی که به افغانستان می‌رود، دیگر صادراتی نداریم.

فرزاد طلاکش با اشاره به اینکه در حال حاضر مشکل بهداشتی مزارع تولید تخم‌مرغ برطرف شده و ایران جزو کشورهای پاک به‌شمار می‌رود، افزود: روند جذب بازار برای تجارت این محصول، روندی قابل قبول و مطلوبی نیست. زیرا ابتدا باید مشتری مورد نظر شناسایی شده و برای این منظور برنامه‌ریزی صورت گیرد. ضمن اینکه صادرات این محصول از ایران، بیشتر برای تنظیم بازار صورت گرفته و ارزآوری در اولویت بعدی قرار می‌گیرد.

وی عنوان کرد: با شرایطی که اکنون در فرایند تولید حاکم است، حداقل باید سالانه ۵۰ هزار تن تخم‌مرغ از ایران صادر شود. این در حالی است که سال ۹۴ به رکورد ۹۵ هزار تن رسیدیم و در سال ۹۵ به‌دلیل شیوع آنفلوآنزا این عدد به ۴۰ هزار تن کاهش یافت.

به گفته طلاکش، البته سال به سال شرایط متفاوتی بر عرصه تولید حکم‌فرما خواهد بود. به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود در سال ۹۷ لازم است برای صادرات ۱۵۰ هزار تن تخم‌مرغ برنامه‌ریزی کرد. زیرا در صورت عدم شیوع آنفلوآنزای گسترده، قطعاً تولید تا سال آینده رشد خواهد کرد.

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران با بیان اینکه قیمت تخم‌مرغ در مرغداری کاهش یافته است، تأکید کرد: اکنون این نرخ به‌طور متوسط به سه‌هزار و ۷۰۰ تومان در هر کیلوگرم رسیده و پیش‌بینی می‌شود که این روند نزولی ادامه‌دار باشد. زیرا هر ساله از هفته دوم ماه رمضان، به دلیل کاهش مصرف، قیمت‌ها تنزل می‌یابد.