Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۸
کد مطلب : 10857
 

صادرات 100 میلیون دلاری مرغ و تخم مرغ از قزوین
استاندار قزوین با بیان اینکه با برنامه‌ریزی کنونی صادرات مرغ و تخم مرغ، صادراتی 100 میلیون دلاری است، گفت: سرمایه در گردش از سوی استانداری با همان سود صندوق تأمین می‌شود این در حالی است که باید این تضمین و قول داده شود که تا پایان سال صادرات مرغ و تخم مرغ به این 100 میلیون دلار برسد.
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 
صادرات 100 میلیون دلاری مرغ و تخم مرغ از قزوین
فریدون همتی، استاندار قزوین در جلسه تعیین ظرفیت‌های صادراتی بخش کشاورزی استان که با حضور تشکل‌های فعال این بخش در مجموعه باغستان سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: اگر تشکل‌های فعال بخش صادرات مرغ و تخم مرغ ظرفیت موجود را بالا ببرند، صرفه‌جویی ناشی از مقیاس خود یک عدد قابل توجه خواهد شد چراکه هزینه‌های ثابت از 50 هزار تن به 100 هزار تن سرشکن خواهد شد.

وی با بیان اینکه اگر این افزایش ظرفیت انجام شود، علاوه بر اینکه از مزایای حمایت استانداری نیز برخوردار می‌شوند از حمایت کلان صادرات کشور نیز بهره‌مند خواهند شد، افزود: اکنون حاضر هستیم این کمک را به دستگاه‌های ذی‌ربط انجام دهیم تا وضع موجود به مطلوب ارتقا پیدا کند.

استاندار قزوین با اشاره به اینکه بهتر است تولیدکنندگان و صادرکنندگان مرغ و تخم مرغ از امروز برنامه‌ریزی کنند، تشریح کرد: گام نخست نیز از تولید 53 هزار تن شروع می‌شود و در گام دومِ فاز دو ماهه، افزایش مازاد ظرفیت تولید مدنظر است به این صورت که 50 هزار تن مازاد این ظرفیت را به 70 هزار تن رسانده و درنهایت باید پس از دو ماه به 100 هزار تن برسد.

همتی با بیان اینکه با برنامه‌ریزی کنونی صادرات مرغ و تخم مرغ، صادراتی 100 میلیون دلاری است، تصریح کرد: سرمایه در گردش با همان سود صندوق یا نهایتاً سه درصد سود بیشتر تأمین می‌شود این در حالی است که باید این تضمین و قول داده شود که تا پایان سال صادرات مرغ و تخم مرغ به این 100 میلیون دلار برسد.

وی ادامه داد: اگر صادرات مرغ و تخم مرغ علاوه بر این رقم تا سقف 120 میلیون دلار رسید آنگاه تشویق فوق‌العاده‌ای از سوی استانداری برای آن‌ها انجام خواهد شد.

استاندار قزوین با بیان اینکه تا کنون بازار آذربایجان، عراق و روسیه را در ایران تجربه کرده‌ایم، گفت: صادرکنندگان خرده‌پا در کشورهای مختلف با ایرانیان رقابت می‌کنند و آن‌قدر قیمت را کاهش می‌دهند تا اجناس صادراتی، فروش نداشته باشند این در حالی است که همین امر سبب شده تا اعتماد آن‌ها از صادرکنندگان ایرانی سلب شود.

همتی با اشاره به پیشنهادی که از سوی روسیه به ایران انجام‌شده است، خاطرنشان کرد: بهتر است شش شرکت بزرگ، هُلدینگ و کنسرسیوم در کشور تشکیل شود تا کشور روسیه با یک مجموعه واحد در قزوین یا تهران در ارتباط باشد و پیشنهاد استانداری آن است که کنسرسیوم صادراتی ایجاد کنیم تا یک واسط بین بازار تولید و بازار مصرف قرار گیرد.

وی افزود: در این بخش رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به عنوان جانشین استاندار در حوزه کشاورزی معرفی می‌شود و موظف است تا تمام دستگاه‌های مرتبط را هماهنگ کرده و اگر دستگاهی به مسئولیت‌ها و تعهدات خود عمل نکرد بلافاصله باید با معاون اقتصاد استانداری در میان گذاشته شود.

استاندار با اشاره به اینکه تمام دست‌اندرکاران حوزه صادرات کشمش باید از زاویه دید خود تحلیلی برای حل مشکلات این صادرات انجام دهند، خاطرنشان کرد: بهتر است مسئولان مشکلات را بیان کنند و همچنین راهکار رفع مشکل را نیز ارائه دهند.

وی افزود: ما در کشوری زندگی می‌کنیم که نظام اقتصادی معیوبی دارد و دولت نیز سعی می‌کند تا سود بالای وام بانک‌ها را کاهش دهد این در حالی است که با تلاش‌های فراوان نرخ این سودها به 18 درصد رسیده است.
تولیدکنندگان در این مسیر باید با صداقت با دولت رفتار کنند چرا که دولت منابع محدودی دارد و اگر دستگاهی مبلغ اضافی دریافت کند مرتکب عملی حرام شده است.