Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۱۵
کد مطلب : 8524
 

طرح افزایش تولید دانه‌های روغنی در مجلس
طرح افزایش تولید دانه‌های روغنی و علوفه در صحن علنی مجلس بررسی خواهد شد.
مرجع : ایانا
 
طرح افزایش تولید دانه‌های روغنی در مجلس
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب گفت: طرح افزایش تولید دانه‌های روغنی، علوفه و همچنین نهاده‌های مورد نیاز طیور در کمیسیون کشاورزی مجلس مورد بررسی قرار گرفته و در صحن قرائت خواهد شد.
محمدرضا امیری کهنوج افزود: با توجه به وابستگی 95 درصدی کشور به واردات دانه‌های روغنی، افزایش تولید این محصولات جهت قطع وابستگی ضروری است.
وی خاطرنشان کرد: هرچند طرح افزایش تولید دانه‌های روغنی نیز بیش از 15 سال گذشته در دولت وقت مطرح شد و قرار بود طی دوره‌ای 10 ساله این طرح ایران را در تولید دانه‌های روغنی و انواع روغن خودکفا کند، اما به دلایل زیادی مثل عدم شناسایی دانه‌های کلزا و سویا توفیقی به همراه نداشت.
نماینده مردم کهنوج در بهارستان ادامه داد: همچنین پنبه‌دانه که از غوزه پنبه برداشت می‌شود نیز جزء محصولاتی بود که می‌توانست علاوه بر استحصال روغن در حوزه نهاده‌های مورد نیاز دام استفاده شود، به‌دلایل زیادی مثل کاهش سطح زیر کشت پنبه و عدم برنامه‌ریزی برای وارد شدن به پنبه‌دانه در چرخه استحصال و مصرف نتوانست موفق شود.
امیری کهنوج در پایان تصریح کرد: افزایش تولید علوفه با توجه به نیاز کشور به تأمین گوشت و شیر و افزایش قیمت نهاده در بازارهای جهانی ضروری به‌نظر می‌رسد. لذا کمیسیون کشاورزی مجلس تصمیم گرفت با ارائه طرحی، تأمین چنین دانه‌هایی را در دستور کار قرار دهد.