داخلی     آرشيو گزارش     مصاحبه ها
Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۲۲
کد مطلب : 8773
 

دکتر موسوی:این گروه از نظر سرانه تولید علم در کشور و منطقه جایگاه نخست و در سطح بین المللی در بین دویست دپارتمان برتر دنیا قرار دارد
 
دکتر موسوی:این گروه از نظر سرانه تولید علم در کشور و منطقه جایگاه نخست و در سطح بین المللی در بین دویست دپارتمان  برتر دنیا قرار دارد
جناب آقای دکتر موسوی از اینکه فرصتی را برای تبادل نظر با خوانندگان سایت ما مبذول فرمودید از جنابعالی تشکر می نمایم . ممکن است در ابتدا برایمان قدری از وضعیت، اهداف و برنامه های گروه علوم مهندسی صنایع غذائی پردیس دانشگاه تهران ارائه فرمائید؟
- گروه علوم و مهندسی صنایع غذایی دانشگاه تهران اولین مجموعه آموزشی پژوهشی در صنایع غذایی کشور است که تاریخچه آن به حدود هشتاد سال قبل و تشکیل انستیتو قند سازی در مدرسه عالی فلاحت (که در سال 1297 تاسیس و در سال 1313 به نام دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران تغییر نام داد) بر می گردد. گروه صنایع غذایی با نام فعلی در سال 1342 رسما در دانشگاه تهران افتتاح شد. این گروه به عنوان گروه پیشتاز ، رسالتی ملی و بین المللی دارد بنابراین برنامه های آن بر پایه این رسالت تنظیم شده است. چشم انداز گروه در چارچوب سند چشم انداز افق 1404 این است که جایگاه اول ملی و منطقه ای و در سطح بین المللی در بین صد دپارتمان برتر دنیا قرار گیرد. در حال حاضر این گروه از نظر سرانه تولید علم در کشور و منطقه جایگاه نخست و در سطح بین المللی در بین دویست دپارتمان برتر دنیا قرار دارد. از برنامه های اصلی گروه در برنامه پنجم توسعه کشور تکمیل حلقه تبدیل علم به فناوری و تجاری سازی دستاوردهای علمی است. به همین سبب جهت گیری تحقیقات در گروه علاوه بر تولید علم، کمک به صنعت و حل مشکلات آن می باشد. در همین راستا گروه کرسی صنعت را در داخل گروه برای شرکت تلاونگ تشکیل داده است ( امضاء تفاهم نامه همکاری پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با شرکت تلاونگ ) تا مستقیما تمام توان خود را برای حل مشکلات پژوهشی آن شرکت بکار گیرد. هدف ارائه الگوی مناسب ارتباط دانشگاه و صنعت و کاهش هزینه های پژوهشی صنعت و کوتاه نمودن زمان تبدیل دستاوردهای علمی به ثروت است. در بعد آموزش نیز افزایش مهارت و کاربردی نمودن آن برای تربیت فارغ التحصیلان توانمند و مؤثر در صنعت از اهداف برنامه های گروه است. تغییر برنامه های آموزشی و اصلاح آن در جهت نیازهای بخش صنعت برنامه کوتاه مدت گروه است که در حال حاضر در دست اجراست. تربیت فارغ التحصیلان در مقاطع تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری با قابلیت های لازم برای تأمین نیازهای بخشهای آموزشی و کشور نیز از محورهای مهم دیگر برنامه های گروه است. پوشش همه گرایشهای تخصصی شامل مهندسی صنایع غذایی، زیست فناوری مواد غذایی، فناوری مواد غذایی و علوم مواد غذایی عمده برنامه های آموزشی گروه را تشکیل می دهد.

چه تعداد دانشجو در مقاطع مختلف گروه در حال دانش اندوزی هستند؟
- درحال حاضر حدود 90 دانشجوی کارشناسی، 50 دانشجوی ارشد و 30 دانشجوی دکتری در گروه مشغول تحصیل هستند .

در حال حاضر کادر آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه در چه وضعیتی هستند؟ منظورم بیشتر از جنبه ترکیب و گرایشات علمی آنان است؟
- ترکیب تخصصی اعضای هیئت علمی گروه متناسب با گرایشهای گروه است. در گرایش تخصصی مهندسی صنایع غذایی 4 نفر، زیست فناوری 3 نفر، فناوری مواد غذایی 4 نفر و علوم مواد غذایی 2 نفر که تا پایان برنامه سه ساله گروه منتهی به سال 1394 در هر گرایش 5 عضو هیئت علمی مشغول فعالیت خواهند شد. اگر منظورتان کل دانشگاه تهران است که باید عرض کنم دانشگاه تهران بیش از 2200 عضو هیئت علمی در تمامی شاخه های علوم دارد.

چه برنامه هائی برای ایجاد ارتباط بیشتر بین صنعت و دانشگاه در دست اقدام دارید؟
- برنامه محوری گروه برای ایجاد ارتباط بیشتر با صنعت ، ایجاد کرسی صنعت در گروه و پیگیری برجسته کردن بیشتر نقش دستاوردهای صنعتی در ارتقاء علمی اساتید می باشد.


افق صنایع تبدیلی کشور را چگونه ارزیابی می فرمائید؟
- رشد و شکوفایی اقتصاد کشورمان بر بستر کشاورزی قرار دارد و صنایع غذایی موتور محرک کشاورزی و ایجاد ارزش افزوده در بخش و کاهش ضایعات مواد غذایی کشور است. بنابراین آینده ای که در آن صنایع غذایی نقش برجسته نداشته باشد قابل تصور نیست. مگر آنکه کشور مسیری غیر از استقلال اقتصادی و سیاسی را انتخاب نماید.

وضعیت صنعت بسته بندی این گرایش را چگونه می بینید؟ آیا فاصله ما با کشورهای توسعه یافته در این زمینه کمتر شده است؟
- در صنعت بسته بندی،کشور ما در ابتدای راه است و هنوز قابل مقایسه با کشورهای توسعه یافته نیست. دلیل اصلی آن این است که از یکطرف هنوز صنعت غذای کشورمان بنیه لازم برای حضور در رقابت های بین المللی را ندارد و از سوی دیگر به دلیل معیشت اقتصادی مردم سرعت گسترش صنعت بسته بندی بسیار کند است. در عین اینکه هنوز دانش فنی لازم در صنعت بسته بندی در کشور تولید نمی شود. راه اندازی رشته مهندسی بسته بندی نیز جزو برنامه های گروه است. همانگونه که اطلاع دارید در بسیاری از کشورها از جمله امریکا و فرانسه دانشکده های بسته بندی وجود دارند.

در پایان ضمن تشکر مجدد از فرصتی که در اختیارمان گذاشتید، آیا فرصت های شغلی مناسبی در این رشته در کشورمان برای دانشجویان متصور است؟
- با توجه به ظرفیت های بالقوه صنایع غذایی در کشور زمینه ایجاد فرصت شغلی مشروط بر برنامه ریزی های کمی و کیفی تربیت نیروی متخصص، وجود دارد.
بنده نیز به سهم خود سپاسگزاری می نمایم و امیدوارم که ارتباط شرکت تلاونگ و دانشگاه تهران آثار پرخیر و برکتی از خود به یادگار بگذارد و الگوی مناسب ارتباط موفق صنعت و دانشگاه را در مقابل دیدگان همه مشتاقان پیشرفت ایران اسلامی قرار دهد.