داخلی     آرشيو گفتگو     مصاحبه ها
Share/Save/Bookmark
 
شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۰
کد مطلب : 7846
 

" کارآفرینی راهکار توسعه " مصاحبه با دکتر احمدپور
دكترمحمود احمد پور رييس مركز كارآفريني دانشگاه صنعتي اميركبيروداراي تجربه مديريتي 25 ساله در عرصه هاي گوناگون است.تاسيس صندوق انصار بزرگترين صندوق قرض الحسنه كشور اجراي پرو‍‍‍‍ژه ساخت واحدهاي مسكوني مانند شهيد محلاتي تاسيس كارخانه هاي كنسرووپودر ماهي كنارك درچابهار راه اندازي مجتمع مرغداري فدك و تاسيس اولين كارخانه بسته بندي خرما در آبادان وداشتن نقش اساسي در تجديدحيات نوشابه زمزم و... از جمله كارآفريني هاي اوست.
مرجع : انجمن مهندسي ساخت و توليد ايران
 
" کارآفرینی راهکار توسعه " مصاحبه با دکتر احمدپور
بالاخره پس از چند هفته دربه در به دنبال دکتر احمد پور گشتن ساعات حضور ايشان در مرکز کارآفرينی دانشگاه صنعتی اميرکبير را به دست آورده و موفق شديم قرار مصاحبه را با ايشان بگذاريم.
_ ابتدا پس از اينکه در مورد سايت انجمن مهندسی ساخت و توليد و اهداف و برنامه های آن و مأموريتهايی که دارد توضيحاتي برای ايشان می دهيم از دکتر می خواهيم کمی در مورد برنامه های مرکز کارآفرينی در گذشته و حال توضيحاتی بدهند.
انگار دلشان خيلی پر است هنوز سوالمان تمام نشده است که از کمبود بودجه و حمايت گله می کند و مي گويد: ما با برگزاری کلاسها و سمينارهای آموزشی دانشجويی در دانشگاه صنعتی اميرکبير در سالهای گذشته قصد داشتيم کار وسيعی را در زمينه اشاعه و گسترش فرهنگ كارآفريني و تربيت مهندسان كارآفرين انجام دهيم که متاسفانه با مشکلاتی که بر سر راه ما پيش آوردند اين برنامه ها متوقف شد. يکی از برنامه های ما که آن هم تا حدودی نا تمام ماند سايت کارآفرينی بود که در ابتدا با طراحی مناسب و ساختاری منحصر به فرد ايجاد شد ولی متاسفانه به همان علت عدم حمايت اين بخش هم نتوانست آنطور که برنامه ريزی شده بود پيش رود.

شناخت نياز مخاطبان خود نوعي بازار است و بايد متناسب با اين نيار تخصص ارايه شود.

- ما فکر می کنيم ايجاد سايت انجمن مهندسی ساخت و توليد خود نوعی کارآفرينی است می خواستيم نظر شما را در اين زمينه بدانيم:
بله کاملا درست است و اگر سنجيده قدم برداريد می توانيد به اهداف والاتری جامعه عمل بپوشانيد با پيشرفت تکنولوژی امروزه ديگر مانند گذشته نيست که شما که يک تخصص داريد خود و توانايي تان را به ديگران معرفی کنيد بلکه با ايجاد اين شبکه جهانی تخصص ها و توانايي هايي که متناسب با آنها نيازی در صنعت هست درون سايتهای اينترنتی گنجانده شده و کسانی که در زمينه ای خاص نيازی دارند به شناخت صاحبان تخصص های مورد نياز به آنها مراجعه می کنند. در واقع کشورهای پيشرفته از طريق اين شبکه جهانی راهی برای ظهور و بروز توانايی های خود پيدا کرده اند. خود شناخت نيآز مخاطبين نيز مانند يک بازار از ارزش بالايی برخوردار است و بايد روی آن کار شود و متناسب با اين نياز تخصص ارائه شود.
- در کشور ما فرهنگ استفاده مفيد و صنعتی از اينترنت به خوبی جا نيفتاده است و جامعه صنعتی ما با اين فضا بيگانه است به نظر شما چگونه می توان فضای مورد نياز را ايجاد کرد؟
خب همانطور که گفتم شما بايد به دنبال اين باشيد که اين فضا را به نوعی ايجاد نماييد يکی از رسالتهای شما بايد اين باشد که اگر در زمينه های صنعتی پيشرفتی در يک قسمت ايجاد شده باشد آنرا از منابع مختلفی که در اختيار داريد استخراج نماييد و در اختياز مخاطبانتان قرار دهييد اين کار خود موجب پيشرفت صنعتی کشور خواهد شد. دعوت از فارغ التحصيلان دانشگاهی کارآفرين و ايجاد سمينارهای کارآفرينی و مصاحبه با کارآفرينان موفق و نگارش قصه های موفقيت کار آفرينان موفق و ايران و جهان می تواند در پيش راندن جامعه صنعتی کشوروگسترش فرهنگ کارآفرينی موثر باشد . تمام اين کارها می تواند از طريق اينترنت انجام شود امروزه کمتر مهندسانی هستند که به اينترنت دسترسی نداشته باشند. يکی از کارهايي که در برقراری ارتباط بين صنعتگران می تواند موثر باشد گسترش و بلاگ نويسی و ايجاد چت رومهای تخصصی است (دکتر اطلاع ندارند که يکی از بخشهای سايت به اين موضوع اختصای داده شده است.) يا می توانيد قسمتی را در سايت قرار دهيد که به سوالات تخصصی صنعتگران پاسخ دهيد و بهترين ايده ها در مورد اين سوال را جمع آوری کرده و در نهايت مناسبترين جواب را ارائه دهيد( احتمالاً دکتر قسمت پرسش از شما پاسخ از متخصصين را در سايت ملاحظه نفرموده اند).
- در همين حين تلفن زنگ می زند و دکتر پشت تلفن از کتابی حرف می زند که به تازگی آنرا نوشته است پس از پايان مکالمه از ايشان توضيح بيشتر می خواهيم:
اين کتاب کارآفرينی کتاب در سی دوره متوسطه شاخه کار دانش است آنرا به تازگی تاليف کرده ام با نوشتن اين کتاب از اينکه توانستم پيام خود را به خانه 120 هزار دانش آموز بفرستيم خوشحالم بدون اينکه انگيزه ای مادی در کار باشد در پی اين هستيم که اين کتاب که خيلی رويش زحمت کشيده شده است کتاب درسی کليه گرايش های دوره متوسطه شود. در پايان اين کتاب کارآفرينی های شاخصی که درسالهای اخير در کشور ما انجام شده است آورده شده اند جالب اينجاست که يکی از موارد ايـنها مربوط به جوان محصلی است که پس از خواندن اين کتاب با تاثيری که اين کتاب رويش گذاشته اقدام به ساخت ترانزيستور می کند که در حال حاضربا نمونه خارجی رقابت می کند
- کمی در مورد سايت کارآفرينی بگوييد به نظر می رسد مدتهاست توجهی به اين سايت نمی شود و مطالب جديدی در آن وجود ندارد.
بله همانطور که گفته شد اين سايت با گرافيک منحصر به فرد و درون مايه ای غنی با همکاری مرکز کارآفرينی دانشگاه اميرکبير ايجاد شد و در ابتدا هم کارش خيلی خوب جلو می رفت ولی متاسفانه به دليل عدم حمايت از طرف مسولان دانشگاه صنعتی اميرکبير و با توجه به وجود مشکلات مادی ديگر فعاليت چندانی در زمِينه اين سايـت انجام نمی شود.
پس از آن دکتر يادداشت های خود را نشان می دهند که حاوی برنامه ريزی هايي است که برای آينده سايت قصد داشتند آنها را اجرا کنند "يکی از اين برنامه ها ايجاد موسسه زبان کسب و کار است که ايده ای است که تابحال از آن در جايي صحبت نکرده ام که برای اولين بار در اين جلسه می گويم". ايجاد چت روم مهندسی بخش و بلاگ نويسی و قسمتهای ديگر جز برنامه های نا تمام اين سايت هستند.
- ارتباط کارآفرينی با ساخت و توليد چيست و به عبارت ديگر يک مهندس ساخت و توليد چگونه می تواند يک کارآفرين باشد.
خوشبختانه از آنجا که گرايش ساخت و توليد خيلی وسيع است تمامی فرايندهای توليد را در بر می گيرد و می تواند پتانسيل های زيادی در اختيار يک مهندس ساخت و توليد قرار دهيد. يک مهندس ساخت و توليد می تواند با شناسايي زمينه هايي که در بازار صنعتی اصلا وجود ندارد يا وجود دارند و ضعيف هستند روی آنها کار کند. اين شناخت ضعف های بازار و نيازهای صنعت کشور و کارکردن روی آنها خود مقدمه کارآفرين بودن است. البته هر مهندسی بسته به شرايطی که دارد می تواند راههای ديگری را غير از اين امتحان کند مثلاً در ابتدای کار در يک قسمت يک کارخانه مشغول به کار شود تکنيک های لازم را فرا بگيرد و پس از آن اقدام به راه اندازی يک کسب و کار مستقل نمايد در واقع يک مهندس ساخت و توليد بايد اشتراک های کارآفرينی و ساخت و توليد را پيدا کرده و در آن زمينه ها فعاليت کند.

تهيه كننده: عليرضاحاجي علي محمدي