داخلی     آرشيو گفتگو     مصاحبه ها
Share/Save/Bookmark
۱ نظر
 
سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۵۷
کد مطلب : 5203
 

مصاحبه با آقای دکتر زاغری مشاور و مدیریت فنی شرکت تلاونگ
در زمینه تغذیه طیور تخصص نظری و پتانسیل بالقوه در کشور وجود دارد ولی به دلیل موضع اجرایی و عملی به فعلیت نرسیده است
فرصتی فراهم شد تا با آقای دکتر زاغری بعنوان مشاور و مدیریت فنی شرکت تلاونگ مصاحبه ای انجام دهیم و از نقطه نظرات ایشان همراه با محصولات جدید شرکت تلاونگ آگاه شویم:


1. آقای دکتر، لطفا خلاصه ای از سوابق تحقیقاتی خود بفرمایید؟

دکتر مجتبی زاغری
دانشیار گروه علوم دامی دانشگاه تهران
متخصص تغذیه طیور


* کارشناس طرح مرغ لاین و شرکت سهامی طیور کشور از سال 1370 تا 1381
* عضو هیئت علمی دانشگاه تهران از سال 1381
* مشاور تغذیه واحدهای پرورش مرغ مادر در استانهای تهران، همدان ، اصفهان ، گیلان و کردستان
* اجرای پروژه های متعدد تحقیقاتی در زمینه تغذیه طیور، چاپ مقالات داخلی و خارجی، ترجمه کتاب پرورش مرغ مادر گوشتی، نوردهی در طیور (تئوری و کاربرد)، ناهنجاریهای تغذیه ای و گوارشی طیور


2. محصول جدید تلاونگ دارای چه خصوصیات فنی می باشد؟

یکی از محصولات جدید کنسانتره آمینومیکس است که براساس آمینواسیدهای قابل هضم استاندارد شده (SID) مورد نیاز جوجه های گوشتی تنظیم شده که ضمن تامین آمینواسیدهای مورد نیاز برای اندام های تامین کننده در روزهای اول پرورش جوجه گوشتی میزان دفع ازت در مدفوع را نیز کاهش می دهد در نتیجه نیاز به تهویه کمتری در سالن های پرورشی می باشد. همچنین میزان آمینواسید ترئونین مشابه سایر آمینواسیدها برای نیاز سیستم ایمنی جوجه متوازن شده است.

در زمینه تولید محصولات جدید اخیراَ در آزمایشگاه تلاونگ ویژگیهای فیزیکی محصولات نیز مورد توجه، بررسی و اندازه گیری قرار می گیرد که در این صورت نحوه توزیع، ماندگاري و سایر ویژگیهای کنسانتره ها و مکمل ها در خوراک نهایی که مرغداران استفاده می کنند تحت کنترل قرار می گیرد و از این طریق نیز منافع زیادی عاید پرورش دهندگان خواهد شد.


3. وضعیت علمی تغذیه طیور را در کشور چگونه ارزیابی می کنید؟

تغذیه حیوانات یک سراب است بدین معنی که هر چقدر مسائل علمی پاسخ داده شود هنوز ابتدای راه است. در زمینه تغذیه طیور تخصص نظری و پتانسیل بالقوه در کشور وجود دارد ولی به دلیل موانع اجرایی و عملی به فعلیت نرسیده است اگر در مورد علل این موضوع بخواهیم بحث کنیم مثنوی هفتاد من خواهدشد.


4. نظر شما در زمینه کیفیت مواد اولیه و اثرات آن در تولید محصول نهایی چیست؟


به جای پاسخ مستقیم به سوال شما پاسخ سوال دیگری که مرتبط است می دهم چون تمایل دارم اذهان عمومی نسبت به این قضیه روشن شود. همیشه این سوال در ذهن مردم وجود دارد که آیا می توان مرغ و تخم مرغ را بدون دغدغه مصرف کرد و آیا افزودن هورمون به خوراک طیور و یا استفاده از آن به هرشکل دیگری واقعیت دارد یا خیر؟ از لحاظ علمی استفاده از هورمون در طیور هیچ جایگاهی ندارد و از این جهت مطمئن هستم و باید ذکر نمود که مرغ و تخم مرغ در شرایط فعلی تامین کننده بخش عمده ای از پروتئین جامعه ما هستند و به نظر بنده نسبت به سایر مواد غذایی بسیار مطمئن تر هستند.


5 . در پایان اگر مطلب خاصی جهت انعکاس در این مصاحبه باقی مانده لطفا مطرح فرمائید.

اهتمام بخش علمی و فنی تلاونگ ارتقاء کیفی محصولات از طریق نوآوری و کنترل کیفی است که در آینده منجر به تولید محصولات ویژه خواهد شد.
 

هادی شعبانیان
۱۳۹۱-۰۳-۰۴ ۱۴:۰۴:۱۷
سلام .اگر مقدور هست ایمیل جناب دکتر را برام بفرستید.ممنووووووووووووووووون