خسارت ۳۵۰ میلیارد تومانی به صنعت مرغ تخم‌گذار در سال گذشته

ایانا , 21 ارديبهشت 1395 ساعت 16:13

نوسانات بازار تخم‌مرغ و همچنین هزینه‌های بالای تولید، باعث شد که مرغداران، سال گذشته نیز مانند سال ۹۳ ضررهای هنگفتی را تحمل کنند.


دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار کشور امروز با اعلام این خبر گفت: به‌دلیل تغییر نکردن بازار تخم‌مرغ، سال گذشته مرغداران این صنعت ۳۵۰ میلیارد تومان ضرر کردند.

فرزاد طلاکش با اشاره به اینکه مرغداران اکنون با زیان انباشته روبه‌رو هستند، افزود: به همین دلیل مرغدار در سال جاری حداقل باید محصول خود را به دوبرابر قیمت بفروشد تا بلکه بتواند زیان خود را جبران کند، این در حالی است که سیستم بازار و قدرت خرید مردم، اجازه بالا بردن نرخ‌ها را به مرغدار نمی‌دهد.

به گفته وی، اگرچه سال گذشته کاهش ۱۵ درصدی قیمت نهاده‌ها اتفاق افتاد و صادرات دو برابر شد، اما بازار تغییری نکرد و همچنان قیمت فروش، پایین‌تر از هزینه تولید بود. اکنون نیز نرخ این محصول به‌طور میانگین به دوهزار و ۶۰۰ تومان در هر کیلوگرم رسیده که در صورت باز نشدن راه صادرات، این مبلغ به دوهزار و ۱۰۰ تومان هم نزول خواهد کرد، در حالی که قیمت تمام‌شده تولید محصول بیش از چهارهزار تومان به ازای هر کیلوگرم است.

طلاکش در پایان خاطرنشان کرد: متأسفانه سال ۹۳ نیز برای مرغداران سال مطلوبی نبود و در مجموع ۸۰۰ میلیارد تومان خسارت متوجه فعالان این صنعت شد. بنابراین برای جبران ضرر و زیان، لازم است هرچه سریع‌تر فکری به حال مرغداران کرد.


کد مطلب: 10639

آدرس مطلب: http://infopoultry.net/vdci3qaz.t1aup2bcct.html

موسسه اطلاعات مرغداری
  http://infopoultry.net