امسال فقط 50 هزار تن مرغ و تخم‌مرغ صادر شد

خبرگزاری ايسنا , 1 دی 1393 ساعت 18:07

رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: بالغ بر دو میلیون تن ظرفیت تولید گوشت مرغ در کشور وجود دارد اما از ابتدای سال جاری تاکنون فقط 50 هزار تن صادرات مرغ و تخم مرغ به کشورهای اطراف انجام شده در صورتیکه می توانیم 200 تا 300 هزار تن ظرفیت صادرات داشته باشیم.


مهدی خلج در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در گیلان، با بیان اینکه تولیدات دام و طیور در ایران جایگاه بسیار بالایی دارد، گفت: در حال حاضر شرایط تولید مرغ، تخم مرغ و آبزیان در کشور مازاد بر مصرف داخلی است و برآنیم تا این مازاد مصرف را به دیگر کشورها از جمله روسیه صادر کنیم.

وی با اشاره به دیدارش با با مقام عالی دامپزشکی روسیه اضافه کرد: مذاکراتی برای حضور بهتر تجار ایرانی در بازارهای هدفی چون روسیه برای صادرات مرغ، تخم مرغ و به خصوص مواد لبنیاتی را انجام می دهیم.

خلج با بیان اینکه یکی از شروط مهم حضور این فرآورده ها در بازارهای هدف، جلب اعتماد سازمان های دامپزشکی این کشورها و شرایط بهداشتی مناسب زنجیره تولید است، خاطرنشان کرد: برای تحقق این امر تلاش هایی بین وزارت کشاورزی جمهوری اسلامی ایران و مسکو در حال انجام است.

وی گفت: 18 شرکت در کشور هم اکنون قابلیت صادرات فرآورده های شیلاتی را دارند که نام آنها در سایت گمرک فدراسیون روسیه به ثبت رسیده است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون فقط 50 هزار تن صادرات مرغ و تخم مرغ به کشورهای اطراف انجام شده است.

وی اضافه کرد: شرکت های تمام اتوماتیک که کار تولید و کشتار مرغ را انجام می دهند در اولویت صادرکنندگان قرار می گیرند.

خلج درخصوص وضعیت کشور در زمینه بیماری آنفلوآنزای پرندگان گفت: هم اکنون در فصل مهاجرت و سرما قرار داریم و این بیماری از هر سو ما را تهدید می کند اما نتایج آزمایشگاه‌ها نشان می دهد که فعلا این بیماری در کشور وجود ندارد.

رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: این سازمان به همراه سازمان محیط زیست با مراقبت فعال در حالت آماده باش به سر می برند تا شرایط به خوبی پشت سر گذاشته شود.


کد مطلب: 9554

آدرس مطلب: http://infopoultry.net/vdce.n8objh8ne9bij.html

موسسه اطلاعات مرغداری
  http://infopoultry.net