Share/Save/Bookmark
 
يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۸۹ ساعت ۱۲:۱۸
کد مطلب : 3717
 

رئيس سازمان بازرگاني خراسان جنوبي:
پيش از هدفمندي يارانه‌ها برخي غذاي دام‌ را از نانوايي مي‌خريدند‌
رئيس سازمان بازرگاني خراسان جنوبي با اشاره به قيمت پايين نان قبل از هدفمندي يارانه‌ها گفت: عده‌اي قبل از اين طرح غذاي دام‌ را از نانوايي مي‌خريدند و كيسه‌هاي نان را براي دام‌ها ذخيره مي‌كردند.
مرجع : خبرگزاری فارس
 
پيش از هدفمندي يارانه‌ها برخي غذاي دام‌ را از نانوايي مي‌خريدند‌
به گزارش خبرگزاري فارس از بيرجند به نقل از روابط عمومي سازمان بازرگاني خراسان جنوبي، نادر ميرشكار اظهار داشت: قبل از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها سوبسيد متعلق به نان موجبات افزايش سرانه مصرف و ضايعات را در بين مصرف‌كنندگان فراهم كرده بود.
وي اضافه كرد: پرداخت سوبسيد نان موجب كاهش اهميت سنجي نان در سبد هزينه خانوار شهري بود كه تا قبل از اجراي طرح هدفمندسازي يارانه‌ها، الگوي مصرف مواد غذايي جامعه به سمت مصرف بيشتر نان گرايش داشت و دولت هم مبالغ كلاني به عنوان سوبسيد پرداخت مي‌كرد.
رئيس سازمان بازرگاني خراسان جنوبي گفت: پايين بودن نسبي قيمت نان سبب جانشيني آن براي ساير مواد خوراكي و ذخيره غذايي و حتي در بعضي مواقع سبب جايگزيني آن در جيره غذايي دام‌ها به جاي علوفه مي‌شد.
ميرشكار به دور ريز نان توسط مصرف‌كنندگان اشاره كرد و افزود: در سال‌هاي گذشته مقداري از سوبسيد پرداختي دولت نيز دور ريخته مي‌شد كه با افزايش مرغوبيت نان، مقدار دور‌ريز كم مي‌شود و طبعاً از هزينه نان مصرفي خانوار كاسته مي‌شود.
وي اضافه كرد: نان‌هاي موجود در پيشخوان نانوايي‌ها و شكسته شدن صف‌ها و موجودي نان در نانوايي‌ها بعد از ساعات پخت از ثمرات اصلاح الگوي مصرف و تهيه نان به ميزان مورد نياز مصرف‌كنندگان بوده است.
رئيس سازمان سازمان بازرگاني خراسان جنوبي گفت: اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها بعد از ماه‌ها كار كارشناسي با دستور رياست محترم جمهوري آغاز شد.
ميرشكار افزود: مصرف‌ها در گذشته هدفمند نبود كه پس از اجراي قانون منابع حاصل از درآمد هدفمندسازي يك قسمت به مردم و قسمتي به بخش‌هاي زيربنايي و عمراني تعلق گرفت.
وي اضافه كرد: اگر بتوانيم از هدر رفت جلوگيري كنيم و بهره‌وري از منابع را افزايش دهيم، به دنبال آن به رفاه و عدالت اجتماعي نزديك‌تر مي‌شويم.