Share/Save/Bookmark
 
چهارشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۰
کد مطلب : 10472
 

تنها هشت واحد از 187 کشتارگاه طیور کد IR دارند/ سود 48درصدی دلال‌ها از بازار مرغ
به‌نظر می‌رسد بهترین راهکار برای حل مشکل تولید مازاد گوشت مرغ در کشور، افزایش توان صادراتی باشد، اما این مهم احتیاج به تأمین زیرساخت‌هایی دارد که یکی از آنها کشتارگاه‌های استاندارد است.
مرجع : ایانا
 
تنها هشت واحد از 187 کشتارگاه طیور کد IR دارند/ سود 48درصدی دلال‌ها از بازار مرغ
مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ گوشتی خراسان رضوی با اعلام این خبر گفت: متأسفانه در حال حاضر از 187 کشتارگاه موجود در کشور، تنها هشت واحد آنها دارای کد IR هستند و می‌توانند گوشت مرغ را با استانداردهای صادراتی به بازار عرضه کنند.

علی مظفری با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های صادراتی، افزایش تعداد کشتارگاه‌های دارای کد استاندارد است، افزود: اکنون بزرگ‌ترین معضل صنعت طیور تولید مازاد بر نیاز کشور است؛ در حالی که از نظر تولید حتی از برنامه توسعه نیز جلوتر هستیم، اما هیچ فکری برای بازار فروش نکرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بزرگ‌ترین واردکنندگان گوشت مرغ در منطقه خاورمیانه هستند که به‌جز ترکیه اکثریت قریب به اتفاق‌شان نیاز داخلی خود را از بازارهای خارجی تأمین می‌کنند. علاوه بر اینها به تازگی روسیه نیز به جمع کشورهای نیازمند پیوسته که سالانه بیش از دو میلیون تن از این محصول را وارد می‌کند.

به گفته مظفری، اگرچه تولید کشور بیش از دو میلیون تن در سال برآورد می‌شود، اما ظرفیت تولید گوشت سفید حتی بیش از سه میلیون تن است؛ به‌طوری‌که کارشناسان معتقدند بعد از نفت، صنعت مرغداری بزرگ‌ترین حجم سرمایه در گردش را در اختیار دارد. بنابراین سهم عظیمی در اشتغال داشته و باید جلوی ورشکست شدن آن را گرفت.

وی در پایان تصریح کرد: بنابراین دولت باید با ارائه امتیازهای وارداتی، سناریوی بازارهای جهانی را به سمتی سوق دهد که صادرات گوشت مرغ از ایران به نفع تولیدکننده بوده و قیمت‌ها صرفه اقتصادی داشته باشد؛ این در حالی است که هم‌اکنون 48 درصد سود این صنعت به جیب دلال رفته و سهم مرغدار از این سود، تنها پنج درصد تخمین زده می‌شود./