اجرای طرح پایش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان کرمان

خبرگزاری ايسنا , 21 آبان 1395 ساعت 11:42

رئیس اداره طیور اداره‌کل دامپزشکی استان کرمان از اجرایی شدن طرح پایش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان کرمان خبر داد.


به گزارش ایسنا، دکتر «مهدی رفیعی» اظهار کرد: با توجه به بروز اپیدمی‌های آنفلوانزای پرندگان طی سال‌های گذشته در طیور صنعتی و بومی کشور، احتمال وجود آلودگی و گردش ویروس آنفلوانزای پرندگان وجود دارد. از این‌رو اداره‌کل دامپزشکی استان کرمان براساس دستورالعمل‌های سازمان دامپزشکی کشور نسبت به اجرای طرح ملی پایش هدفمند آنفلوآنزای پرندگان اقدام کرده است.

وی افزود: بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که آنفلوانزای مرغی نامیده می‌شود یک بیماری ویروسی و مشترک بین انسان و طیور است که تاکنون خسارت‌های اقتصادی فراوانی به صنعت مرغداری وارد کرده است.

رفیعی با اشاره به راه‌های انتقال بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان افزود: تماس با پرندگان، آب، دان و مدفوع آلوده، تهیه دان از منابع غیرمطمئن به‌خصوص کانون‌های بیماری و حمل کود غیر مجاز از سایر استان‌ها از مواردی است که احتمال انتقال بیماری را افزایش می‌دهد.

این مسئول اعلام کرد: پرندگان مهاجر و آبزی مخازن اصلی بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هستند که باید تمهیدات لازم به‌منظور جلوگیری از تماس پرندگان وحشی و اهلی صورت پذیرد.

رفیعی علائم ظاهری این بیماری را آغاز ناگهانی تلفات غیر معمول، پژمردگی و دور هم جمع شدن گله، کاهش شدید مصرف دان، افت ناگهانی و شدید تولید تخم‌مرغ روزانه، علائم تنفسی حاد، سیاه شدن و خونریزی تاج، ریش و ساق پا اعلام کرد.

وی به مرغداران توصیه کرد که پاکسازی و ضدعفونی کامل سالن و تجهیزات آن پیش از جوجه‌ریزی، عدم پرورش طیور در سنین مختلف در یک واحد مرغداری، دفن بهداشتی تلفات یا سوزاندان لاشه‌ها،اعلام هر گونه علائم مشکوک و تلفات غیرعادی به نزدیک‌ترین شبکه دامپزشکی، دریافت مجوز سلامت گله از شبکه دامپزشکی منطقه پیش از بارگیری از مهم‌ترین نکاتی هستند که باید همه مرغداران رعایت کنند.


کد مطلب: 11099

آدرس مطلب: http://infopoultry.net/vdcjhyev.uqevhzsffu.html

موسسه اطلاعات مرغداری
  http://infopoultry.net