تثبیت قیمت سالانه تخم‌مرغ مشروط به اختصاص یارانه غیرنقدی

خبرگزاری ايسنا , 29 ارديبهشت 1393 ساعت 9:49

مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ تخم‌گذار گفت: مرغداران روزانه پنج میلیارد تومان ضرر می‌کنند اما دولت می‌تواند با اختصاص یارانه غیر نقدی و هدفمند، تولید و بازار تخم‌مرغ را تثبیت کند.


هدایت اصغری در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی قیمت 4500 تومان را برای هر کیلوگرم تخم‌مرغ تعیین کرده که در حال حاضر مرغداران کیلویی 1900 تا 2000 تومان در فروش محصولشان ضرر می‌کنند و میزان زیان آن‌ها در هر روز به پنج میلیارد تومان می‌رسد که بخشی از آن به شرایط فصلی و بخش دیگر به کاهش قدرت خرید مردم برمی‌گردد.

وی افزود: دولت باید سهم بخش تولید و کشاورزی را از درآمدهای حاصل از هدفمندی‌ یارانه‌ها به گونه‌ای به بخش کشاورزی اختصاص دهد تا هم قدرت خرید مردم افزایش یابد و هم هزینه‌های تولید برای کشاورزان کمتر شود.

مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ تخم‌گذار ادامه داد: یارانه‌های غیر نقدی و هدفمند می‌تواند استفاده چند منظوره برای بخش کشاورزی و دولت به عنوان اعطاکننده این یارانه داشته باشد؛ به گونه‌ای که اگر دولت این یارانه را در قالب مشوق‌های صادراتی، هزینه‌های تبعی ذخیره سازی یا نهاده‌های ارزان قیمت در اختیار صنعت مرغداری قرار دهد می‌توان تضمین کرد که قیمت تخم مرغ طی یک سال ثابت بماند.

پیشنهاد طرح ساماندهی بازار تخم مرغ

اصغری گفت: طرح ساماندهی بازار نهاده‌های تولید و تخم مرغ به وزارت جهاد کشاورزی و معاونت نظارت راهبردی رییس جمهور‌ ارائه شده که براساس آن اگر دولت با مشارکت مرغداران شرایطی فراهم کند تا قیمت تخم مرغ کمتر از قیمت تعیین شده نشود و از سقف در نظر گرفته شده نیز بالاتر نرود می‌توان در کنار در نظر گرفتن دیگر شرایط از جمله صادرات 10 هزار تن تخم مرغ و ذخیره سازی 10 هزار تن دیگر در هر ماه، تولید و بازار این محصول را تثبیت کند.

وی اظهار کرد: یکی دیگر از شرایط این طرح پیشنهادی این است که دولت 100 هزار تن نهاده در اختیار صنعت مرغداران مرغ تخم گذار قرار دهد و بهای آن را پایان سال دریافت کند که باعث می‌شود بازار نهاده‌ها و هزینه های تولید مرغداران تا حد بسیاری کنترل شود.


کد مطلب: 9234

آدرس مطلب: http://infopoultry.net/vdcj.tehfuqe8xsfzu.html

موسسه اطلاعات مرغداری
  http://infopoultry.net