نگاهی به صنعت مرغداری در کشور هند

سايت خبری حكيم مهر , 18 آذر 1394 ساعت 17:52

طبق برآوردهای صورت گرفته به دنبال رشد تقاضا از سوی قشر متوسط کشور، تولیدات گوشت مرغ هند در سال 2016 میلادی با 8% افزایش به 2/4 میلیون تن می رسد.


طبق آخرین گزارش "سازمان خبری کشاورزی جهان وزارت کشاورزی امریکا" (USDA-GAINS)، میزان تقاضا برای محصولات فراوری شدۀ گوشت مرغ سالانه 15-20% رو به رشد است. این بخش تا 80% در تولیدات مرغداری هند سهم دارد و عمدتاً در استان هایTamil Nadu ، Andhra Pradesh، Maharashtra ، Karnataka، و بنگال غربی فعال هستند. بازار مرغ زنده نیز 90 – 95 درصد در مجموع فروش محصولات مرغداری هند سهیم است چرا که بیشتر مصرف کنندگان تمایل به مصرف گوشت تازه دارند.

مرغداری زنجیره ای

طی 10 سال گذشته، بسیاری از تولیدکنندگان و پرورش دهندگان مرغ گوشتی – به ویژه در جنوب و غرب هندوستان – تولیدات خود را به صورت زنجیره ای توسعه بخشیده اند. تقریباً 60 – 70 درصد از تمامی فعالیت ها به صورت زنجیره ای هستند و مابقی عموماً مرغداران کوچک خانگی هستند. مرغداران زنجیره ای معمولاً مالک جوجه کشی ها ، کارخانجات تولید خوراک و کشتارگاه ها هستند. برخی از تولیدکنندگان زنجیره ای همچنین خدمات جانبی نظیر تهیه داروهای دامی نیز انجام می دهند.

نژاد Cobb از آنجاییکه تحمل نوسانات دمایی بیشتری را دارد ، معمولاً بیشتر پرورش داده می شود و طبق آمار حداقل 65% بازار مرغ گوشتی را در بر دارد. از دیگر نژادهای مرغ پرورشی Ross،Marshall ،Hubbard ، Hybro Avian، Anak هستند.

برآورد تولید 80 میلیارد تخم مرغ در سال 2016میلادی

طبق برآوردها انتظار می رود تولیدات تخم مرغ هند در سال 2016 میلادی با 5% رشد نسبت به سال پیش از آن به 80 میلیارد تخم مرغ برسد.

ایالات Andra Pradesh ، Tamil Nadu، Haryana و Punjab از ایالات عمدۀ تولیدکنندۀ تخم مرغ هستند و پرورش مرغ تخمگذار نیز عموماً در ایالات Uttar Pradesh، Bihar، و Chhattisgarh گسترش یافته است.

منابع خبری صنعت خوراک طیور هند، مصرف خوراک طیور در سال 2016 میلادی را بین 17 – 18 میلیون تن برآورد می کند که شامل12 میلیون تن ذرت، 4 میلیون تن کنجالۀ سویا و مابقی شامل ارزن، بلغور گندم و برنج است.

آنفلوانزای مرغی

در سال 2015 میلادی، هند سه مورد گزارش شیوع انفلوانزای وخیم داشت؛ با این حال به خوبی کنترل شد و روی جمعیت طیور این کشور تأثیر چندانی نگذاشت، اگرچه میزان تقاضا برای گوشت طیور در برخی ایالات برای مدت کوتاهی کاهش یافت.

مصرف کنندگان

مصرف کنندگان هندی عموماً تمایل به خرید مرغ زنده دارند که معمولاً از بازارهای تره بار خریداری می شود و پس از خرید، کشتار صورت می گیرد.

بخش محصولات فراوری شدۀ گوشت مرغ نیز سالانه با نرخ 15-20 درصد رو به رشد است . مصرف سرانۀ گوشت مرغ 3 کیلوگرم در سال است که رقم پایینی در مقایسه با رقم جهانی 17 کیلوگرم در سال است، همچنین میزان مصرف سرانۀ تخم مرغ 62 عدد در سال است.

صنعت مرغداری به روز شده

وزارت صنایع غذایی فراوری شده به منظور مدرنیزه و به روز شدن کشتارگاهها طرحی تحت عنوان "مدرنیزه کردن کشتارگاه ها" ارائه داده که شامل حمایت های مالی برای تجهیزات پیش سرمایشی و تولیدی، ماشین های یخچال دار برای حمل گوشت، واحدهای سرمایشی سیار و غیره است.

هند به سرمایه گذاری های خارجی در بخش محصولات غذایی فراوری شده نیز 100 درصد اجازه می دهد.


کد مطلب: 10224

آدرس مطلب: http://infopoultry.net/vdci5raz.t1aur2bcct.html

موسسه اطلاعات مرغداری
  http://infopoultry.net