«نیوکاسل» با مرگ و میر صددرصدی در طیور

خبرگزاری ايسنا , 1 آذر 1395 ساعت 10:39

رئیس جهاد کشاورزی لنگرود با بیان این‌که بیماری نیوکاسل در مواردی حتی بدون ‌بروز نشانه ای از بیماری سبب مرگ و میر صد درصدی طیور در گله مبتلا می‌شود، گفت: این بیماری در بسیاری از کشورها گسترش صنعت طیور را محدود کرده است.


مهندس «رحیمیان» در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اجرای طرح ملی واکسیناسیون طیور روستایی علیه بیماری نیوکاسل، اظهار کرد: نیوکاسل یک بیماری مسری و ویروسی است که تقریباً همه گونه پرندگان را در سنین مختلف مبتلا می کند.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان لنگرود از برگزاری جلسه هماهنگی اجرای طرح مذکور با مشارکت بسیج سازندگی سپاه ناحیه خبر داد و افزود: بیماری نیوکاسل در مواردی حتی بدون ‌بروز نشانه ای از بیماری سبب مرگ و میر صددرصدی طیور در گله مبتلا می شود و به همین دلیل در بسیاری از کشورها گسترش صنعت طیور را محدود کرده است.

وی از دست دادن اشتها، گیجی و خواب آلودگی، خروج ترشحات از بینی، اسهال، صدای ناله، تورم سر و گردن، خس خس و... را از جمله علائم بیماری نیوکاسل در طیور روستایی دانست و گفت: این ویروس به خوبی در جنین تخم‌مرغ رشد می‌کند و تکثیر می‌شود.

این مقام مسئول با بیان این‌که واکسیناسیون و رعایت اصول بهداشتی و امنیت زیستی در پرورش و نگهداری پرندگان در پیشگیری و کنترل بیماری نیوکاسل بسیار موثر است، تصریح کرد: واکسیناسیون پرندگان با استفاده از واکسن زنده و غیر بیماری زا از یکسو ایمنی آنها را در برابر بیماری بالا می برد و از سوی دیگر ویروس زنده اما غیر بیماری زا را در بدن پرندگان، جایگزین ویروس بیماری زای وحشی می کند و به این ترتیب خطر انتقال آلودگی از این مخازن به پرندگان سالم به ویژه طیور صنعتی بسیار کم می شود.

رحیمیان با اشاره به اعلام آمادگی اداره دامپزشکی این شهرستان جهت همکاری با جهاد کشاورزی و بسیج سازندگی در راستای اجرای طرح واکسیناسیون، خاطرنشان کرد: این طرح ملی از سوم آذرماه در 1325 روستای گیلان هم‌زمان با 12 استان کشور اجرا می‌شود.


کد مطلب: 11114

آدرس مطلب: http://infopoultry.net/vdchkznz.23nzzdftt2.html

موسسه اطلاعات مرغداری
  http://infopoultry.net