دفع پشه ناقل مالاریا به کمک ماکیان

خبرگزاری ايرنا , 4 مرداد 1395 ساعت 14:12

مطالعات محققان سوئدی نشان می دهد پشه ناقل مالاریا از بوی ماکیان از جمله مرغ بیزار است و می توان به کمک بوی آن پشه را از مکان فراری داد.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از مدیکال ساینس، مالاریا از طریق پشه آنوفل منتقل می شود. محققان با بررسی میزبانان آنوفل دریافتند که پشه علاوه بر انسان، حیوانات اهلی و خانگی دیگر را نیز مورد حمله قرار می دهد؛ ولی از بوی مرغ بیزار است و سراغ آن نمی رود. مطالعات قبلی نشان داده بود که پشه ناقل مالاریا بین میزبانان بر اساس بو تبعیض قایل می شود.
مطالعات جدید نشان می دهد بوی ماکیان از جمله مرغ، سبب دفع پشه ناقل مالاریا از محل می شود. محققان بر این باورند که می توان از این واقعیت برای تولید محصولات جدید ضد پشه مالاریا استفاده کرد.
***آمار منتشر شده سازمان جهانی بهداشت در رابطه با مالاریا :
-درسال 2015 میلادی، در 95 کشور و منطقه انتقال مالاریا وجود داشت.
-حدود 3.2 میلیارد نفر، یعنی حدود نیمی از جمعیت جهان، در معرض خطر مالاریا قرار دارند.
-مالاریا قابل پیشگیری و درمان است و اقدامات پیشگیرانه در بسیاری از نقاط دنیا موثر بوده است.
-مرگ و میر ناشی از مالاریا از سال 2000 تا 2013 میلادی، 47 درصد کاهش یافته است، با این وجود در سال 2013میلادی، دو میلیون مورد بالینی مالاریا و 584 هزار مرگ ناشی از بیماری های منتقله از طریق پشه گزارش شد که بیشتر قربانیان زنان باردار و کودکان زیر پنج سال بودند.
-در سال 2015 میلادی، 214 میلیون مورد مالاریا و 438 هزار مرگ ناشی از مالاریا گزارش شد.
-تعداد کیت های تشخیص فوری مالاریا در سال 2008 میلادی، 46 میلیون بوده که در سال 2013 میلادی به 319 میلیون کیت رسیده است.
- افزایش درمان های ترکیبی مالاریا نیز در سال های اخیر چشمگیر بوده است و پشه بندهای آغشته به حشره کش نیز در بیشتر مناطق مورد استفاده قرار می گیرد.
- کشورهای زیادی در حال حرکت به سمت ریشه کنی مالاریا هستند؛ به عنوان مثال در نشست اخیر شرق آسیا اعلام شده است که قصد ریشه کنی مالاریا از آسیا و اقیانوس آرام تا سال 2030 میلادی وجود دارد.
- با وجود افزایش سه برابری بودجه مالاریا از سال 2005 هنوز این طرح با کسری بودجه 50 درصدی مواجه است؛ بودجه مورد نیاز برای انجام این طرح حدود 5.1 میلیارد دلار تخمین زده شده است.
- شیوع بیماری ابولا در سه منطقه گینه، سیرالئون و لیبریا در سال گذشته اثر مخربی بر درمان مالاریا داشته است زیرا تمام منابع مالی و انسانی درگیر ابولا است.
-بیشترین میزان ابتلا به مالاریا در کشورهای جنوب آفریقا قرار دارد؛ به طوری که در سال 2015 میلادی، 88 درصد از موارد ابتلا و 90 درصد موارد مرگ ناشی از مالاریا در این مناطق گزارش شد.
مالاریا از طریق نیش پشه آلوده به انگل پلاسمودیم فالسیپاروم به انسان منتقل می شود. این انگل وارد جریان خون میزبان می شود و سلول های قرمز را تخریب می کند. زمانی که گلبول های قرمز تسلیم این انگل می شوند، علایم این بیماری که شامل سردرد، لرز، درد عضلانی، خستگی، تهوع، اسهال و استفراغ است، ظاهر می شود.
این انگل همچنین سبب مشکلات تنفسی شدید، کاهش قندخون، کم خونی شدید و در نهایت بروز کما در بیمار می شود که در صورت نبود درمان کشنده است. کودکان به دلیل ضعف سیستم ایمنی در مقابل این انگل تسلیم می شوند و از بین می روند.
نتایج این تحقیقات در نشریه Malaria منتشر شده است.


کد مطلب: 10916

آدرس مطلب: http://infopoultry.net/vdcg3y9q.ak9zq4prra.html

موسسه اطلاعات مرغداری
  http://infopoultry.net