مرغداران: تولید مشکلی ندارد توزیع ساماندهی شود

خبرگزاری ايسنا , 5 اسفند 1392 ساعت 9:47

گرچه اخیرا برای توزیع تخم‌مرغ سبد کالایی دولت کمبودهای مقطعی به وجود آمد اما مرغداران می‌گویند تولید گوشت مرغ و تخم‌مرغ هیچ مشکلی از نظر تولید ندارد و باید با اندیشیدن تمهیداتی، سیستم‌ توزیع را ساماندهی کرد.


به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طرح توزیع سبد کالایی دولت آغاز شد اما به غیر از حواشی مانند انتخاب برنج وارداتی برای سبدهای مردم و ... در هفته‌های اخیر کمبودی برای توزیع تخم‌مرغ سبدکالایی به وجود آمد که البته به اعتقاد تولیدکنندگان، ربطی به تولید ندارد اما باید برای توزیع هرچه بهتر آن تمهیداتی اندیشیده شود تا در مراحل بعدی توزیع سبد کالایی شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.

در این زمینه هدایت اصغری – مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار - به خبرنگارایسنا گفت: با توجه به این‌که تخم‌مرغ محصول قابل ذخیره‌ای نیست و باید از بازار جمع‌آوری و توزیع شود ممکن است در برخی بازه‌های زمانی با کمبود‌های مقطعی مواجه شویم اما در حال حاضر هیچ مشکلی برای توزیع تخم‌مرغ سبد کالایی دولت نداریم.

وی افزود: از آنجاکه 21 استان کشور تولید تخم‌مرغ ندارند یا تولیدشان به اندازه نیازشان نیست برخی کمبودهای کوتاه مدت نیز ممکن است به وجود آید که با توجه به اینکه تولید این محصول در کشور بیش از نیاز داخلی است، نگرانی از این نظر وجود ندارد.

مدیر عامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار ادامه داد: با درنظر گرفتن جمعیتی حدود 15 میلیون نفر برای سبد کالایی دولت، در مرحله نخست به حدود 27 هزار تن تخم مرغ نیاز داریم که هیچ مشکلی برای تامین آن نیست.

تن‌خواه برای پیشگیری از کمبود تخم‌مرغ در مراحل بعدی
اصغری با اعلام آمادگی برای تامین تخم‌مرغ سبد کالایی دوم دولت تاکید کرد: اگر بخواهیم دیگر مشکلاتی برای کمبود تخم‌مرغ به وجود نیاید با توجه به جابجایی بالای این محصول از مراکز تولیدی به استان‌های دیگر، باید تن‌خواه مناسبی در اختیار اتحادیه قرار گیرد تا بتوان پیش از آغاز طرح توزیع سبد دوم کالایی دولت آن را برای استان‌هایی که با کمبود مواجه هستند تامین کرد.

وی گفت: با تهیه فاکتور و تن‌خواه مورد نیاز در حال محاسبه قیمت تخم‌مرغ عرضه شده در سبد اول کالایی با مسئولان دولتی هستیم.

ذخایر مرغ پاسخگوی سبد کالایی اول و دوم دولت
همچنین همایون دارابی - مدیر عامل اتحادیه مرغداران مرغ گوشتی - گفت: در حال حاضر حدود 120 هزار تن ذخیره گوشت مرغ در انبارهای شرکت پشتیبانی امور دام وجود دارد و با توجه به این‌که میزان نیاز سبد اول کالایی دولت حدود 60 هزار تن است هیچ کمبودی برای گوشت مرغ وجود ندارد.

وی افزود: اگر جمعیت در نظر گرفته شده برای توزیع سبد کالایی دولت در مرحله‌ی دوم نیز حدود 15 میلیون نفر اعلام شود، میزان نیاز گوشت مرغ در مرحله‌ دوم که حدودا نیمه دوم اسفند‌ماه توزیع خواهد شد نیز 60 هزار تن است.

مدیر عامل اتحادیه مرغداران مرغ گوشتی ادامه داد: هیچ مشکلی برای توزیع سبد کالایی دوم نیز وجود ندارد چراکه از هم‌اکنون میزان ذخائر شرکت پشتیبانی امور دام پاسخگوی مرحله‌ بعدی اجرای طرح توزیع سبد کالایی دولت است.


کد مطلب: 9087

آدرس مطلب: http://infopoultry.net/vdcf.cd1iw6dxegiaw.html

موسسه اطلاعات مرغداری
  http://infopoultry.net