افزایش ظرفیت تولید مرغ بدون مصرف آنتی بیوتیک در خراسان رضوی

سايت خبری باشگاه خبرنگاران جوان , 17 ارديبهشت 1396 ساعت 20:54

ظرفیت تولید مرغ بدون مصرف آنتی بیوتیک از ۹۳۶۰ تن در سال به ۹۸۰۰ تن در استان با اقدامات بهداشتی دامپزشکی خراسان رضوی صورت گرفت.


جعفر عطار باشی رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت:ظرفیت تولید مرغ بدون مصرف آنتی بیوتیک در استان پس از گذشت ۵ سال از شروع طرح، به عنوان پیشگام تولید این محصول در کشور به مرز ۷۸۰ تن درماه رسیده و پیش بینی می‌شود این رقم از ۹۳۶۰ تن در سال گذشته به ۹۸۲۸ تن در در سال جاری برسد.

وی افزود: بیشتر تولید این محصول در شهرستان‌های مشهد، قوچان، چناران، درگز، سرخس، نیشابور، کاشمر، خلیل آباد، بردسکن، تربت جام، تربت حیدریه، تایباد و فریمان متمرکز شده است.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: تعداد واحد‌های مرغداری دارای پروانه تولید مرغ گوشتی بدون مصرف آنتی بیوتیک در طول دوره پرورش از ۳۲ واحد در سال گذشته به ۴۵ واحد در سال جاری افزایش داشته است.

عطار باشی با اشاره به افزایش میزان صادرات این محصول به خارج از استان افزود: شرکت‌های متقاضی دریافت نشان (برند)، برای توزیع مرغ بدون مصرف آنتی بیوتیک در حال افزایش هستند.

وی خاطر نشان کرد: در سال‌های اخیر شاهد افزایش تقاضای رستوران‌ها برای استفاده از مرغ بدون مصرف آنتی بیوتیک در لیست غذایی خود هستند که یکی از شروط موافقت با این تقاضا، جایگزینی کامل مرغ بدون مصرف آنتی بیوتیک به جای مرغ معمولی در تمامی غذاهای واجد مرغ در رستوران می‌باشد.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی با بیان اینکه در صنعت پرورش طیور از هورمون استفاده نمی‌شود؛ افزود: متاسفانه در بعضی از فروشگاه‌های عرضه، مرغ بدون مصرف آنتی بیوتیک را مرغ بدون هورمون معرفی می‌کنند که لازم به یادآوری است؛ در صنعت پرورش طیور کشور از هورمون به هیچ وجه استفاده نمی‌شود و بیان این مطلب توسط فروشندگان این تصور غلط در جامعه ایجاد می‌شود که سایر مرغ‌های تولید شده هورمونی هستند.

عطار باشی با بیان اینکه افزایش استفاده از مرغ بدون آنتی بیوتیک، نشان از ارتقاء آگاهی عمومی در زمینه کیفیت فراورده‌های خام دامی و نتیجه تلاش دامپزشکی است؛ گفت: فرهنگ استفاده از مرغ بدون مصرف آنتی بیوتیک در بیمارستان ها، مراکز نگهداری کودکان و سالمندان به عنوان جمعیت در معرض خطر برای پدیده مقاومت دارویی، سبب افزایش اطمینان از پاسخ دهی درمان‌های آنتی بیوتیکال می‌گردد و امید است مسئولان بهداشتی استان در راستای نهادینه کردن این فرهنگ در مراکز فوق تمهیدات لازم را اتخاذ نمایند.


کد مطلب: 11207

آدرس مطلب: http://infopoultry.net/vdca0un6.49n6w15kk4.html

موسسه اطلاعات مرغداری
  http://infopoultry.net